Co nowego

Capoeira Contemporanea/Moderna

Przez całą swoją, około dwustuletnią historię, capoeira przeszła przez bardzo wiele zmian, co było powodem wyewoluowania kilku różnych jej stylów. Wyróżniamy m.in. styl angola, który najlepiej oddaje tradycyjną formę, zapoczątkowaną przez afrykańskich niewolników wykorzystywanych na plantacjach brazylijskich, czy też styl regional, zawierający w sobie więcej elementów samoobrony, zaczerpnięty z innych sztuk walki.

W latach 60 i 70 ubiegłego wieku tworzyła się capoeira Contemporânea (nazywana również moderna, czyli współczesna, nowoczesna), która stała się ciekawym połączeniem stylu Regional ze stylem Angola. Złączyła ona, wynikające z tradycyjnego stylu, płynne ruchy w rytmie muzyki, z praktycznymi kopnięciami, ciosami i unikami, tworząc idealne połączenie skutecznej sztuki walki z grą z elementami tanecznymi. Forma moderna capoeiry w swoim założeniu miała za zadanie pobrać najlepsze fragmenty obu form i stworzenie optymalnego połączenia.

Z powodu tego, że konkretne zasady związane ze stylem Contemporânea nie zostały w żaden sposób skodyfikowane, nauczanie tego rodzaju sztuki walki może być różne, w zależności od nauczyciela czy szkoły, którą wybraliśmy.

Przy nauce stylu capoeira Contemporânea, nacisk jest nakładany na technikę – bardzo istotne jest właściwe poruszanie się i poczucie balansu. Po przyswojeniu odpowiednich ruchów, następnym krokiem, jest nauka rozmaitych akrobacji – wszystko to odbywa się w dobrej, przyjaznej atmosferze, a poziom jest dostosowywany do umiejętności osób trenujących. Jest to więc świetny pomysł dla każdego, niezależnie od płci, wieku, czy też znajomości innych sztuk walki.

Należy jednak pamiętać, że capoeira to nie tylko sztuka walki, ale też sposób na poznanie siebie, rozwój i droga do odnalezienie spokoju, harmonii. Jest to także świetna rozrywka, spędzana w gronie przyjaznych osób. Jeśli zatem zastanawiasz się, czy będzie to dobrym pomysłem – wybierz się na pierwszy trening i sprawdź samemu. Skontaktuj się z nami, jeśli masz jakieś pytania – nasz zespół z przyjemnością da odpowiedź na wszelkie wątpliwości.

Czytaj także:
Zadbaj o swój rozwój
– dołącz do nas już dziś Formularz kontaktowy