Co nowego

Kobiety w capoeira

Od początku swego istnienia capoeira była domeną mężczyzn – podobnie jak inne sztuki walki. Musiało minąć wiele lat, by niemały udział kobiet w rozwoju tego sportu został doceniony. W 1984 roku były wyłącznie dwie mestre (mistrzynie), co jest małą liczbą, biorąc pod uwagę ok. 200 lat istnienia tego sportu.

Trudno było kobietom zaistnieć w świecie tej sztuki walki, choć starsi mistrzowie nie mieli nic przeciwko by trenowały – wyznawali zasadę, że „wszyscy są równi”. Nie stawiali im murów, uniemożliwiając im ćwiczyć, ponieważ stało to w sprzeczności z filozoficznym charakterem tej sztuki walki z elementami gry i tańca.

To, czym hamowało rozwój kobiet w capoeirze były m.in. społeczne przeszkody i stereotypy, które odbierały wielu dziewczynom odwagę do rozpoczęcia treningu. Tradycyjne pieśni grane na berimbau i śpiewane przez capoeristas (ludzi ćwiczących capoeira) ustalały odpowiednie role, w których rola żeńska była przedstawiana raczej negatywnie i zniechęcały je do treningu.

Ostatnich kilkadziesiąt lat przyniosło jednak duże zmiany na tym polu i widok kobiety w charakterystycznym stroju i z przepasaną corda jest coraz częściej spotykany. Mimo tego, że identycznie jak w większości innych sztuk walki, kobiety należą do mniejszości, to ich obecność na zajęciach nie spotyka się ze zdziwieniem czy jakimkolwiek ostracyzmem.

Na zajęciach wszyscy traktowani są oczywiście na równi i nie występują żadne różnice w treningu – obie płcie poznają te same akrobacje, uczą się identycznych technik, a nawet mogą prowadzić pojedynki ze sobą w rodzie.

W dzisiejszej capoeira wszyscy traktowani są na równi, dlatego zachęcamy wszystkich do przyjścia na trening. W naszej szkole zajęcia prowadzimy tak, by każdy z uczestników odczuwał zawsze komfort i swobodę, a także zachowujemy miłą, przyjazną atmosferę. Warto pamiętać, że capoeira to nie tylko sztuka walki, ale również styl życia, który będzie odpowiedni dla każdego – niezależnie od umiejętności i doświadczenia w uprawianiu różnych sportów czy płci oraz wieku.

Czekamy na zgłoszenia odważnych kobiet, które są ciekawe kultury brazylijskiej i chcą nauczyć się praktycznej i efektywnej sztuki walki.

Czytaj także:
Zadbaj o swój rozwój
– dołącz do nas już dziś Formularz kontaktowy