Co nowego

Mestre Bimba – Mistrz Capoeiry

Jedną z prawdopodobnie najważniejszych osób, które przyczyniły się do popularyzacji, a także ewolucji capoeiry, jest urodzony blisko 120 lat temu Manuel dos Reis Machado – bardziej znany pod przydomkiem Mestre Bimba. Ten charyzmatyczny człowiek miał nieporównywalnie duży wpływ na rozwój tej sztuki walki – to on bowiem stworzył i rozwijał przez całe swoje życie odmianę regional.

 

Młodość Mestre Bimba i narodziny stylu regional

 

Swoją młodość spędził w Salvadorze. W wieku 12 lat rozpoczął treningi capoeiry – był to popularny sposób na spędzenie czasu przez młodzież. Nadal jednak władze ówczesnej Brazylii niechętnie patrzyły na trenujących tą sztukę walki i była ona oficjalnie zakazana.

W wieku 18 lat Mestre Bimba zrozumiał, że tradycyjna capoeira nie jest skuteczną formą samoobrony. Zmodyfikował podstawy i założenia tej dyscypliny sportowej, nakładając większy nacisk na skuteczność ciosów, a mniej efektownych akrobacji. Inspirację czerpał z wielu innych sztuk walki, w tym m.in. z afrykańskiej „gry” batuque, polegającej (w dużym uproszczeniu) na powaleniu przeciwnika za pomocą szybkich kopnięć. Mestre Bimba wspominał, że jego ojciec był mistrzem batuque – i to m.in. z tego powodu część tego sportu zaszczepiona została w stylu regional.

 

Capoeira – z ulic na salony

 

Przez dziesięć lat Mestre Bimba, nim zaczął nauczać innych swojej wersji regional, nauczał innych wersji bardziej tradycyjnej – angoli. Dopiero po tym czasie zaczął dzielić się wiedzą na temat swojego stylu. Jednym z największych sukcesów Mestre Bimby było przekonanie brazylijskich władz, że capoeira jest bardzo istotnym elementem kultury regionu. Za pomocą jego starań sport ten stał się w pełni legalny – co wspomogło jego rozwój, a także podbiło popularność.

Kilka lat później otworzył swoją pierwszą, oficjalną szkołę capoeiry. Dzięki kilku zasadom, które wprowadził w swojej szkole (jak np. czyste, białe uniformy czy wymagania dobrej postawy i dyscypliny od uczniów) pomógł tej dyscyplinie zerwać łatkę ulicznej sztuki walki. Był to jeden z bezpośrednich czynników, który zwiększył zainteresowanie tego sportu, który od tej pory stał się popularny wśród klasy średniej czy nawet wyższej.

Mestre Bimba był niezwykłą, charyzmatyczną osobistością, bez której capoeira z pewnością nie byłaby tym, czym jest dzisiaj. Jeśli chcesz usłyszeć o filozofii tego sportu i dowiedzieć się więcej o tym mistrzu, to koniecznie skontaktuj się z namiodwiedź jedną z naszych szkół.

Czytaj także:
Zadbaj o swój rozwój
– dołącz do nas już dziś Formularz kontaktowy