Zaloguj

|

Kobiety w capoeira

Od początku swego istnienia capoeira była domeną mężczyzn – podobnie jak inne sztuki walki. Musiało minąć wiele lat, by niemały udział kobiet w rozwoju tego sportu został doceniony. W 1984 roku były wyłącznie dwie mestre (mistrzynie), co jest małą liczbą, biorąc pod uwagę ok. 200 lat istnienia tego sportu. Trudno było [...]

Od początku swego istnienia capoeira była domeną mężczyzn – podobnie jak inne sztuki walki. Musiało minąć wiele lat, by niemały udział kobiet w rozwoju tego sportu został doceniony.

W 1984 roku były wyłącznie dwie mestre (mistrzynie), co jest małą liczbą, biorąc pod uwagę ok. 200 lat istnienia tego sportu. Trudno było kobietom zaistnieć w świecie tej sztuki walki, choć starsi mistrzowie nie mieli nic przeciwko by trenowały – wyznawali zasadę, że „wszyscy są równi”. Nie stawiali im murów, uniemożliwiając im ćwiczyć, ponieważ stało to w sprzeczności z filozoficznym charakterem tej sztuki walki z elementami gry i tańca.

To, czym hamowało rozwój kobiet w capoeirze były m.in. społeczne przeszkody i stereotypy, które odbierały wielu dziewczynom odwagę do rozpoczęcia treningu. Tradycyjne pieśni grane na berimbau i śpiewane przez capoeristas (ludzi ćwiczących capoeira) ustalały odpowiednie role, w których rola żeńska była przedstawiana raczej negatywnie i zniechęcały je do treningu, co nie oznacza że nie odegrały kluczowych ról w historii tej sztuki.

Ostatnich kilkadziesiąt lat przyniosło jednak duże zmiany na tym polu i widok kobiety w charakterystycznym stroju i z przepasaną corda jest coraz częściej spotykany. Mimo tego, że identycznie jak w większości innych sztuk walki, kobiety należą do mniejszości, to ich obecność na zajęciach nie spotyka się ze zdziwieniem czy jakimkolwiek ostracyzmem. Na zajęciach wszyscy traktowani są oczywiście na równi i nie występują żadne różnice w treningu – obie płcie poznają te same akrobacje, uczą się identycznych technik, a nawet mogą prowadzić pojedynki ze sobą w rodzie.

W dzisiejszej capoeira wszyscy traktowani są na równi, dlatego zachęcamy wszystkich do przyjścia na trening. W naszej szkole zajęcia prowadzimy tak, by każdy z uczestników odczuwał zawsze komfort i swobodę, a także zachowujemy miłą, przyjazną atmosferę. Warto pamiętać, że capoeira to nie tylko sztuka walki, ale również styl życia, który będzie odpowiedni dla każdego – niezależnie od umiejętności i doświadczenia w uprawianiu różnych sportów czy płci oraz wieku. Czekamy na zgłoszenia odważnych kobiet, które są ciekawe kultury brazylijskiej i chcą nauczyć się praktycznej i efektywnej sztuki walki.

Tutaj prowadzimy zajęcia

Katowice

ul. Kilińskiego 17

Jaworzno

ul. Lipowa 24

Piekary Śląskie

ul. Skłodowskiej 108

Ruda Śląska

ul. Zamenhofa 12

Orzesze

ul. Rynek 22

Chrzanów

ul. Sądowa 4a

Siemianowice Śląskie

ul. Wyspiańskiego 5