Zaloguj

|

Mestre Bimba – Mistrz Capoeiry

Jedną z prawdopodobnie najważniejszych osób, które przyczyniły się do popularyzacji, a także ewolucji capoeiry, jest urodzony blisko 120 lat temu Manuel dos Reis Machado – bardziej znany pod przydomkiem Mestre Bimba. Ten charyzmatyczny człowiek miał nieporównywalnie duży wpływ na rozwój tej sztuki walki – to on bowiem stworzył i rozwijał [...]

Jedną z prawdopodobnie najważniejszych osób, które przyczyniły się do popularyzacji, a także ewolucji capoeiry, jest urodzony blisko 120 lat temu Manuel dos Reis Machado – bardziej znany pod przydomkiem Mestre Bimba. Ten charyzmatyczny człowiek miał nieporównywalnie duży wpływ na rozwój tej sztuki walki – to on bowiem stworzył i rozwijał przez całe swoje życie odmianę regional.  

Młodość Mestre Bimba i narodziny stylu regional

  Swoją młodość spędził w Salvadorze. W wieku 12 lat rozpoczął treningi capoeiry – był to popularny sposób na spędzenie czasu przez młodzież. Nadal jednak władze ówczesnej Brazylii niechętnie patrzyły na trenujących tą sztukę walki i była ona oficjalnie zakazana. W wieku 18 lat Mestre Bimba zrozumiał, że tradycyjna capoeira nie jest skuteczną formą samoobrony. Zmodyfikował podstawy i założenia tej dyscypliny sportowej, nakładając większy nacisk na skuteczność ciosów, a mniej efektownych akrobacji. Inspirację czerpał z wielu innych sztuk walki, w tym m.in. z afrykańskiej „gry” batuque, polegającej (w dużym uproszczeniu) na powaleniu przeciwnika za pomocą szybkich kopnięć. Mestre Bimba wspominał, że jego ojciec był mistrzem batuque – i to m.in. z tego powodu część tego sportu zaszczepiona została w stylu regional.  

Capoeira – z ulic na salony

  Przez dziesięć lat Mestre Bimba, nim zaczął nauczać innych swojej wersji regional, nauczał innych wersji bardziej tradycyjnej – angoli. Dopiero po tym czasie zaczął dzielić się wiedzą na temat swojego stylu. Jednym z największych sukcesów Mestre Bimby było przekonanie brazylijskich władz, że capoeira jest bardzo istotnym elementem kultury regionu. Za pomocą jego starań sport ten stał się w pełni legalny – co wspomogło jego rozwój, a także podbiło popularność. Kilka lat później otworzył swoją pierwszą, oficjalną szkołę capoeiry. Dzięki kilku zasadom, które wprowadził w swojej szkole (jak np. czyste, białe uniformy czy wymagania dobrej postawy i dyscypliny od uczniów) pomógł tej dyscyplinie zerwać łatkę ulicznej sztuki walki. Był to jeden z bezpośrednich czynników, który zwiększył zainteresowanie tego sportu, który od tej pory stał się popularny wśród klasy średniej czy nawet wyższej. Mestre Bimba był niezwykłą, charyzmatyczną osobistością, bez której capoeira z pewnością nie byłaby tym, czym jest dzisiaj. Jeśli chcesz usłyszeć o filozofii tego sportu i dowiedzieć się więcej o tym mistrzu, to koniecznie skontaktuj się z nami i odwiedź jedną z naszych szkół.

Tutaj prowadzimy zajęcia

Katowice

ul. Kilińskiego 17

Jaworzno

ul. Lipowa 24

Piekary Śląskie

ul. Skłodowskiej 108

Ruda Śląska

ul. Zamenhofa 12

Orzesze

ul. Rynek 22

Chrzanów

ul. Sądowa 4a

Siemianowice Śląskie

ul. Wyspiańskiego 5