Ginga, bananeira, escalada, negativa, cocorinha – te nazwy mogą brzmieć zupełnie obco dla osób niezaznajomionych z capoeirą (i dla osób nieznających portugalskiego). Jeśli masz zamiar wybrać się na jej trening – nie mogłeś trafić lepiej. W tym artykule wyjaśnimy Ci podstawy oraz pokrótce opiszemy podstawowe ruchy i akrobacje wykorzystywane w tej sztuce walki.
Podstawa – ginga i inne techniki ruchowe Nim skupimy się na bardziej skomplikowanych akrobacjach, należy poświęcić miejsce elementarnej wiedzy. W niemalże każdej sztuce walki, odpowiednia praca nóg jest czymś fundamentalnym. Nie inaczej jest w capoierze. Ginga to charakterystyczne, rytmiczne „kołysanie się”, które tylko przypomina zwyczajny ruch taneczny, a faktycznie pomaga stworzyć dogodną sytuację do ataku innego gracza lub uniknięcia jego ciosów. Przyswojenie tej techniki w capoeirze jest zupełną podstawą – to jak nauka chodzenia. Choć wydaje się początkowo łatwa, to wymaga naszego skupienia i pracy, by właściwie rozkładać ciężar ciała i jednocześnie poruszać się płynnie i rytmicznie.
Dopiero gdy w jakimś stopniu opanujemy pracę nóg, możemy przejść do innych technik ruchowych i akrobacji, jak np. Ponte (mostek), Aú (gwiazda), Balanço (balans) czy Bananeira (stanie na rękach). Defensywa i ofensywa w capoeirze Ciosy rękami, kopnięcia, obalenia a nawet niekiedy uderzenia głową są w capoeirze codziennością. Oczywiście wszelkie treningi prowadzone są bezpiecznie, ale należy pamiętać, że jest to przede wszystkim sztuka walki, która musi być odpowiednio skuteczna.
Cutelo, dedeira, godeme czy telefone – to nazwy technik ciosów dłońmi i rękoma. Choć rzadko są używane w tradycyjnej capoierze (w porównaniu do kopnięć), to często są najskuteczniejszą formą ataku – bo niespodziewaną. Chapa, armada, martelo, ponteira czy gancho to z kolei nazwy popularnych technik kopnięć. A do obrony i uników wykorzystywane są techniki takie jak cocorinha czy esquiva. Podajemy tylko część z nich, ponieważ rozmaitych technik jest naprawdę bardzo wiele, a do tego poszczególne akrobacje dzielą się na inne wariacje – naprawdę warto zobaczyć jak wyglądają i czym się różnią na własne oczy.
Sprawdź się w rodzie Choć na filmach capoeira wygląda na prostą, to gwarantujemy, że tak nie jest, a pierwsze treningi mogą Cię mocno zmęczyć. Pamiętaj też, że to świetna zabawa i doskonała aktywność fizyczna, angażująca niemalże wszystkie mięśnie ciała. Jeśli zainteresowały Cię przedstawione podstawowe informacje i chciałbyś nauczyć się tej sztuki walki krok po kroku, zapisz się do jednej z naszych szkół, a z pewnością nie pożałujesz.