Zaloguj

|

Nauka Capoeiry krok po kroku

Ginga, bananeira, escalada, negativa, cocorinha – te nazwy mogą brzmieć zupełnie obco dla osób niezaznajomionych z capoeirą (i dla osób nieznających portugalskiego). Jeśli masz zamiar wybrać się na jej trening – nie mogłeś trafić lepiej. W tym artykule wyjaśnimy Ci podstawy oraz pokrótce opiszemy podstawowe ruchy i akrobacje wykorzystywane w [...]

Ginga, bananeira, escalada, negativa, cocorinha – te nazwy mogą brzmieć zupełnie obco dla osób niezaznajomionych z capoeirą (i dla osób nieznających portugalskiego). Jeśli masz zamiar wybrać się na jej trening – nie mogłeś trafić lepiej. W tym artykule wyjaśnimy Ci podstawy oraz pokrótce opiszemy podstawowe ruchy i akrobacje wykorzystywane w tej sztuce walki.

Podstawa – ginga i inne techniki ruchowe Nim skupimy się na bardziej skomplikowanych akrobacjach, należy poświęcić miejsce elementarnej wiedzy. W niemalże każdej sztuce walki, odpowiednia praca nóg jest czymś fundamentalnym. Nie inaczej jest w capoierze. Ginga to charakterystyczne, rytmiczne „kołysanie się”, które tylko przypomina zwyczajny ruch taneczny, a faktycznie pomaga stworzyć dogodną sytuację do ataku innego gracza lub uniknięcia jego ciosów. Przyswojenie tej techniki w capoeirze jest zupełną podstawą – to jak nauka chodzenia. Choć wydaje się początkowo łatwa, to wymaga naszego skupienia i pracy, by właściwie rozkładać ciężar ciała i jednocześnie poruszać się płynnie i rytmicznie.

Dopiero gdy w jakimś stopniu opanujemy pracę nóg, możemy przejść do innych technik ruchowych i akrobacji, jak np. Ponte (mostek), Aú (gwiazda), Balanço (balans) czy Bananeira (stanie na rękach). Defensywa i ofensywa w capoeirze Ciosy rękami, kopnięcia, obalenia a nawet niekiedy uderzenia głową są w capoeirze codziennością. Oczywiście wszelkie treningi prowadzone są bezpiecznie, ale należy pamiętać, że jest to przede wszystkim sztuka walki, która musi być odpowiednio skuteczna.

Cutelo, dedeira, godeme czy telefone – to nazwy technik ciosów dłońmi i rękoma. Choć rzadko są używane w tradycyjnej capoierze (w porównaniu do kopnięć), to często są najskuteczniejszą formą ataku – bo niespodziewaną. Chapa, armada, martelo, ponteira czy gancho to z kolei nazwy popularnych technik kopnięć. A do obrony i uników wykorzystywane są techniki takie jak cocorinha czy esquiva. Podajemy tylko część z nich, ponieważ rozmaitych technik jest naprawdę bardzo wiele, a do tego poszczególne akrobacje dzielą się na inne wariacje – naprawdę warto zobaczyć jak wyglądają i czym się różnią na własne oczy.

Sprawdź się w rodzie Choć na filmach capoeira wygląda na prostą, to gwarantujemy, że tak nie jest, a pierwsze treningi mogą Cię mocno zmęczyć. Pamiętaj też, że to świetna zabawa i doskonała aktywność fizyczna, angażująca niemalże wszystkie mięśnie ciała. Jeśli zainteresowały Cię przedstawione podstawowe informacje i chciałbyś nauczyć się tej sztuki walki krok po kroku, zapisz się do jednej z naszych szkół, a z pewnością nie pożałujesz.

Tutaj prowadzimy zajęcia

Katowice

ul. Kilińskiego 17

Jaworzno

ul. Lipowa 24

Piekary Śląskie

ul. Skłodowskiej 108

Ruda Śląska

ul. Zamenhofa 12

Orzesze

ul. Rynek 22

Chrzanów

ul. Sądowa 4a

Siemianowice Śląskie

ul. Wyspiańskiego 5