Zaloguj

|

Jak nie wyrzucić pieniędzy w błoto? Czyli jak wybrać swój pierwszy berimbau

Berimbau to symbol i element capoeira. To on nadaje tempo i rytm roda. Rozpoczyna i przerywa jogo de capoeira.  Każdy capoerista powinien umieć grać na berimbau. Na treningach nie zawsze jest czas czy okazja do szlifowania swoich umiejętności muzycznych. Warto więc posiadać taki instrument w domu, gdzie spokojnie można ćwiczyć [...]

Berimbau to symbol i element capoeira. To on nadaje tempo i rytm roda. Rozpoczyna i przerywa jogo de capoeira.  Każdy capoerista powinien umieć grać na berimbau. Na treningach nie zawsze jest czas czy okazja do szlifowania swoich umiejętności muzycznych. Warto więc posiadać taki instrument w domu, gdzie spokojnie można ćwiczyć pierwsze dźwięki na berimbau

Twój pierwszy berimbau

Kiedy wybierasz swój berimbau po raz pierwszy, ważne jest, abyś pokochał go od pierwszej sekundy. Nie musisz od razu kupować całej bateria (3 berimbau różnej wielkości). Skup się na jednym instrumencie i szlifuje swoje umiejętności. We wcześniejszym artykule pisaliśmy o budowie i rodzajach berimbau (link do artykułu), ale na czym się skupić przy wyborze tego pierwszego instrumentu?

Verga 

Najlepiej aby berimbau był  wykonany z lekkiego drewna, ale wystarczająco elastycznego i wytrzymałego (np. Taipoca lub Camacari). Spora część starszych berimbau jest  zrobiona z ciężkiego i twardego drewna Biriba, Canduru lub Massaranduba. Właściwości tego drewna powoduje, że początkujący gracz może mieć trudności z jego  napięciem, i utrzymaniem przez dłuższy czas w ręku.

To czy kij na berimabu jest powykrzywiany czy prosty nie ma wpływu na jego dźwięk. Ma za to wpływ na jego wytrzymałość. Na wytrzymałość mają wpływ również sęki w drewnie. Jest ono w tym miejscu słabsze, przez co berimbau może pękać. Zakupiony przez nas instrument nie powinien mieć żadnych pęknięć.

Kij berimbau powinien być pokryty bezbarwnym lakierem lub pomalowany kolorową farbą. Tu wpływ mają nasze upodobania estetyczne. Lakier chroni drewno przed grzybami czy wodą. Zdania czy lakier lub farba wpływają na dźwięk instrumentu są podzielone 🙂

Cabaça

Dobra cabaça ma kształt owalny lub jajowaty. Dzielimy je ze względu na wielkość na 3 rodzaje.

  • Gunga jest bardzo duża i szeroka, przez co nie jest zbyt dobrym berimbau na rozpoczęcie swojej przygody z tym instrumentem. Potrafi być ona bardzo nieporęczna, co może utrudnić naukę rytmów. Wybierz berimbau z mniejszą cabacą.
  • Medio jest najbardziej popularnym i uniwersalnym rozmiarze. Gra się na nim podstawowe rytmy oraz wariacje. Cabaça jest nie zbyt duża, a więc wygodniejsza do trzymania i ćwiczenia pierwszych dźwięków.
  • Viola to najmniejsza cabaça. Berimbau viola przeznaczony jest do grania ciągłych wariacji, często z pominięciem rytmu podstawowego (ale wciąż trzeba być w rytmie bateria 😉 ). Jest też on bardzo głośny i ten berimbau raczej wybierają osoby bardzo doświadczone.

Tak jak w przypadku kija, cabaça powinna być polakierowana lub pomalowana farbą w celach estetycznych i ochronnych.

Najlepiej jest usłyszeć swoje berimbau osobiście lub na wideo przed zakupem.

Cabaca i Verga muszą ze sobą współgrać, aby dobrze grać. (tzw Casamento do Verga e cabaça – małżeństwo verga i cabaçy ). Dobranie do siebie tych dwóch elementów nie jest łatwe, dlatego przed zakupem warto poradzić się doświadczonej osoby lub zakupić berimbau u specjalisty. Odradzamy również kupować verga i cabaca od osobnych dostawców, bez wcześniejszego sprawdzenia wspólnego brzmienia.

Kupując berimbau, warto też zwrócić uwagę na odstęp między kijem a struną, aby mieć odpowiednio dużo miejsca do grania. Będąc osobą dorosłą nie możesz wybrać zbyt małego berimbau, gdyż Twoja ręka po prostu się tam nie zmieści. Natomiast dziecko nie będzie grać na dużym berimbau, ponieważ ma jeszcze zbyt małe palce i zwyczajnie go nie udźwignie.

Akcesoria do berimbau, które powinieneś mieć też nie mogą być byle jakie.

Baqueta musi być odpowiednio długa, lekka i wytrzymała, aby umożliwić Ci długie granie na berimbau. Jak się przekonasz, na dłoni również można mieć zakwasy i odciski od grania 😉

Sam musisz zdecydować, czy wygodniej będzie Ci grać kamieniem (pedra) czy monetą (dobrão). Kamień na pewno mniej ślizga się w spoconych palcach niż metalowa moneta, aczkolwiek oba przedmioty bywają ciężkie. Moneta ma bardziej regularny kształt niż kamień i wygląda profesjonalnie, ale to nie zawsze jest potrzebne przy nauce pierwszych dźwięków.

Caxixi musi być na tyle dobrze splecione, aby podczas grania, ziarna w środku nie rozsypywały się na ziemię. Nie może też mieć zbyt dużego lub małego oczka na palce, aby trzymanie caxixi i baqueta w jednej ręce było wygodne.

Jak widzisz diabeł tkwi w szczegółach. Wybranie odpowiedniego berimbau nie jest łatwe, ale i zrobienie dobrego berimbau jest sztuką, wymagającą doświadczenia i lat praktyki. Mam nadzieję, że przybliżyliśmy Ci chodź trochę ten temat. Warto poradzić się w kwestii zakupu kogoś kto się zna na berimbau, aby nie wydać na marne dużej ilości pieniędzy.

Tutaj prowadzimy zajęcia

Katowice

ul. Kilińskiego 17

Jaworzno

ul. Lipowa 24

Piekary Śląskie

ul. Skłodowskiej 108

Ruda Śląska

ul. Zamenhofa 12

Orzesze

ul. Rynek 22

Chrzanów

ul. Sądowa 4a

Siemianowice Śląskie

ul. Wyspiańskiego 5