Zaloguj

|

Najlepsze zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży | zapisz dziecko na ciekawe zajęcia sportowe dla najmłodszych i nie tylko

Sprawdź, dlaczego capoeira według nas jest najlepszymi zajęciami sportowymi dla dzieci. Zapisz dziecko na bezpłatne zajęcia i zobacz jak ten sport je odmieni. [...]

Co to jest Capoeira i dlaczego to zajęcia sportowe są idealne dla dzieci?

 Capoeira to niezwykła mieszanka sztuki walki, ruchu, muzyki i gry. Pochodząca z Brazylii, capoeira wywodzi się z tradycji afro-brazylijskich i jest wyjątkowym połączeniem aktywności fizycznej, ekspresji artystycznej i elementów kulturowych. Charakteryzuje się płynnymi ruchami, akrobatyką, oraz rytmiczną muzyką graną na tradycyjnych instrumentach.
 

Capoeira jest doskonałą formą aktywności dla dzieci. Ze względu na jej zróżnicowany charakter jest świetnym sportem ogólnorozwojowym dla dzieci, ale także młodzieży. Nie tylko rozwija zdolności motoryczne, ale także wspiera rozwój osobisty i umiejętności społeczne. Dzieci uczą się nie tylko technik i ruchów, ale również aspektów kulturowych i historycznych związanych z capoeira.

 

Korzyści fizyczne i psychiczne dla dzieci uczęszczających na treningi Capoeira.

Regularne zajęcia rozwijają i poprawiają u młodego człowieka kondycję fizyczną, koordynację ruchową czyli między innymi umiejętność kontrolowania własnego ciała czy gibkość. Ponadto, capoeira uczy szacunku dla innych uczestników, pracy w grupie oraz buduje pewność siebie. 

Stawiamy rozwój sprawności fizycznej na równi z rozwojem mentalnym. Wiemy ile emocji może skrywa jeden mały człowiek, także zawsze staramy się mieć na uwadze potrzeby danego dziecka. W czasie treningów dzieci nabywają umiejętności pracy z partnerem treningowym, ale także współpracują w grupie. Bardzo często nasi podopieczni mają wpływ na to co robimy na treningach. Przygotowują rozgrzewki lub wymyślają zabawy, bądź po prostu mówią co by chciały przećwiczyć. Daje im to poczucie sprawczości, dzięki czemu stają się bardziej pewne siebie i odpowiedzialne.

 

Jakie umiejętności rozwija Capoeira u dzieci?

Capoeira to nie tylko techniki walki, ale również rozwijanie umiejętności artystycznych i wyrażanie siebie poprzez ruch. Dzieci poznają różnorodne akrobacje, elastyczności oraz rytmiki i gry na brazylijskich instrumentach, co pozwala im rozwijać się zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie.

 

U najmłodszych dzieci rozwijamy wiele umiejętność motorycznych. Wspierając rozwój równowagi i koordynacji u dzieci, dajemy im mocne fundamenty do osiągania sukcesów w nauce, sporcie i życiu codziennym. Duża ilość elementów akrobatycznych wymaga pracy nad gibkością. Pracujemy nad zdolnością orientacji i szybkości reakcji. Łączymy wiele ruchów, a dzieci próbują je dostosowywać i kreować na swój sposób, co rozwija w nich kreatywność i umiejętność adaptacji. Regulując intensywność ćwiczeń wzmacniamy ich wytrzymałość i siłę.

Ponieważ muzyka jest nierozerwalną częścią capoeira, na treningach poznajemy i uczymy się gry na brazylijskich instrumentach, a także piosenek w języku portugalskim. Używana podczas treningów muzyka, rytmizuje zajęcia i motywuje dzieci do ćwiczeń. Muzyka w capoeira może pomóc dzieciom rozwijać się na wielu płaszczyznach jednocześnie, przyczyniając się do ich ogólnego dobrostanu i rozwoju.

 

Czy Capoeiry to zajęcia sportowe odpowiednie dla każdego dziecka?

Od najmłodszych lat dbamy o rozwój naszych pociech. Istnieją specjalne zajęcia sportowe dla dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży. Trenerzy starają się dostosować poziom trudności i intensywność zajęć do wieku i umiejętności uczestników, aby każde dziecko mogło rozwijać się zgodnie z własnymi możliwościami. Dostosowanie zajęć do wieku i możliwości pozwala na wszechstronny rozwój i zakorzenienie w nim potrzeby ruchu i uprawiania sportu.

 

 

Jak wyglądają zajęcia capoeira?

Zajęcia capoeira są dostosowane do różnych grup wiekowych.  Oczywiście wspólnym mianownikiem wszystkich treningów dla dzieci czy dorosłych będzie podział treningu na część wstępną (rozgrzewka), część główną (cel treningu) i część końcową (wyciszenie). Natomiast poszczególne składowe będą dostosowane do wieku i potrzeb uczestników. Najmłodsze dzieci najlepiej uczą się poprzez gry i zabawy. Dbamy o to aby treningi były dla nich świetną zabawą, podczas której kształtują swoją szybkość, zwinność i koordynację. Na zajęciach dla dzieci używamy do tego różnego rodzaju berków, piłek, drabinek koordynacyjnych, torów przeszkód. Wprowadzamy poprzez zabawę i pracę w parach techniki używane w capoeira. Starsze dzieci, wciąż są dziećmi, a więc i one mają dużo gier i zabaw, aczkolwiek wprowadzamy już trochę więc technik walki i uników. Ważne jest aby pamiętać, że treningi to proces. Każdemu dziecku dajemy tyle czasu na naukę podstawowych umiejętności ile mu potrzeba, ponieważ wiemy, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie.

 

 

Jakie wyposażenie jest wymagane podczas treningu Capoeiry dla dzieci?

Podczas zajęć Capoeiry dla dzieci nie wymaga się specjalnego wyposażenia. Wystarczy wygodny strój sportowy, najlepiej składający się z t-shirtu i krótkich spodenek lub legginsów. Jeżeli uczestnik zajęć jest zdecydowany i chce  kontynuować swoje treningi capoeira to zachęcamy wtedy do kupienia specjalnych spodni uniformowych oraz grupowej koszulki z logiem. Wówczas będzie mógł zdawać i otrzymać swoje pierwsze stopnie w capoeira.

Oczywiście trzeba też pamiętać o zabraniu wody na trening aby uzupełniać płyny 😉

 

Czy zapisać dziecko na zajęcia z capoeira i nic więcej?

Odpowiedź brzmi NIE. Jako rodzice powinniśmy postawić na wszechstronny rozwój naszych pociech. Dzieci powinny rozwijać się harmonijnie i próbować wielu różnych dyscyplin sportowych. Ukierunkowanie tylko na jedną dyscyplinę sportową może spowodować szybkie wypalenie w sporcie i niezbalansowany rozwój. Powinniśmy zadbać o zróżnicowany bodziec, aby dzieci miały rozwinięte wszechstronnie wszystkie zdolności motoryczne. Więc warto zapisać swoją pociechę na zajęcia, które będą różnorodne. Dobrym wyborem będzie zapisanie na zajęcia z capoeira ale dobrze jest też zapisać  na piłkę nożną, koszykówkę, pływanie, tenis, gimnastykę czy każdy inny sport, który zapewni dużo ruchu. Dzieciom potrzebują dużo aktywności ruchowej aby mogły się dobrze rozwijać, a jak mawiał klasyk: w zdrowym ciele, zdrowy duch.

Wprowadzenie dziecka w świat capoeira może być fascynującą przygodą. Capoeira to nie tylko sport, ale również intrygująca podróż przez kulturę i historię Brazylii. Dla dzieci jest to doskonała forma aktywności fizycznej, która rozwija nie tylko ciało, ale także umysł i duszę. Jeśli szukasz dla swojego dziecka zajęć, które łączą w sobie ruch, sztukę, muzykę i kulturę, capoeira może być idealnym wyborem. Niech twoje dziecko dołączy do tej niezwykłej przygody, która na zawsze zmieni jego sposób patrzenia na świat! 

 
 

Tutaj prowadzimy zajęcia

Katowice

ul. Kilińskiego 17

Jaworzno

ul. Lipowa 24

Piekary Śląskie

ul. Skłodowskiej 108

Ruda Śląska

ul. Zamenhofa 12

Orzesze

ul. Rynek 22

Chrzanów

ul. Sądowa 4a

Siemianowice Śląskie

ul. Wyspiańskiego 5