Zaloguj

|

Batizado i Troca de Cordas – czym jest w capoeira?

Co kryje się za tajemniczymi ceremoniami w capoeira? Dowiedz się Czym jest Batizado i troca de corda i jak wygląda zdawanie na stopnie. [...]

Batizado i Troca de Corda w Capoeira: Tradycja i Zmiana

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co kryje się za tajemniczymi ceremoniami w capoeira? W tym artykule odkryjemy tajniki batizado i troca de cordas – dwóch kluczowych ceremonii w tej sztuce walki, które stanowią zarówno element tradycji, jak i zmiany.

Capoeira to Sztuka, Kultura i Historia

Capoeira to nie tylko sztuka walki, ale również forma ekspresji kulturowej, wywodząca się z afro-brazylijskich tradycji. To ruch, muzyka, rytuał i filozofia, łączące się w unikalną symbiozę.

Jej początki sięgają czasów niewolnictwa w Brazylii, kiedy to afrykańscy niewolnicy rozwijali tę formę samoobrony pod przykrywką tańca, aby zachować swoją kulturę i godność. Dziś capoeira jest globalnym zjawiskiem, które przyciąga ludzi z różnych zakątków świata, łącząc ich w wspólnym szacunku do tradycji i ducha walki.

Co to jest Batizado e troca de cordas?

Jednym z najbardziej uroczystych momentów w życiu capoeiristy jest moment, gdy uczestniczy w ceremonii Batizado. To swoisty chrzest bojownika, inicjacja w świat capoeira, który odbywa się najczęściej podczas zorganizowanych warsztatów capoeira. Podczas tej ceremonii nowi adepci mają okazję zaprezentować swoje umiejętności przed innymi członkami grupy, a także otrzymać swoje pierwsze kolorowe sznury, symbolizujące ich postępy w sztuce capoeira oraz przynależność do większej wspólnoty. Często zdarza się, że otrzymują oni w tym samym czasie swoje Apelido, czyli ksywkę, która charakteryzuje danego capoeiristę.

Troca de corda, czyli dosłownie „zmiana sznura”, to kolejny ważny moment w życiu capoeiristy. Podczas tego wydarzenia adepci otrzymują nowe sznury, symbolizujące kolejny etap ich rozwoju w capoeira. Troca de corda to nie tylko nagroda za ciężką pracę i zaangażowanie, ale także wyzwanie do dalszego doskonalenia się w sztuce.

Jak wygląda otrzymanie nowego stopnia w capoeira?

To moment, na który wszyscy niecierpliwie czekają. We wszystkich szkołach capoeira ten moment wygląda podobnie. Capoeiristas ubrani w białe abada oraz grupową koszulkę, podczas ceremonii tworzą roda (koło). Na instrumentach grają mistrzowie i instruktorzy. Powietrze jest przepełnione śpiewem i muzyką brazylijską. Mistrz lub osoba wyznaczona przez niego wywołuje kolejno uczniów nominowanych do nowego stopnia. Adeptowi zostaje zawiązany sznur w pasie, a ten ceremonialnie zatacza koło wewnątrz kręgu, aby wszyscy mogli zobaczyć jego corda. Następnie dana osoba rozpoczyna grę z mestre lub jednym z zaproszonych gości. Jeżeli jest to troca de corda to uczniowie mogą grać również między sobą. Zawsze są to najwyższe stopnie w grupie. W zależności od stopnia zaawansowania ucznia oraz jego predyspozycji gra może być szybsza lub wolniejsza. Instruktor zawsze uważa, żeby nie zrobić krzywdy uczniowi nawet przy próbach przewrócenia go, gdyż wie, że to dla niego bardzo ważny i emocjonalny moment. Po zakończonej grze, uczeń otrzymuje certyfikat i i tym samym jest to moment oficjalnego dołączenia do naszej capoeirowej społeczności.

Wspólne świętowanie

Batizado e troca de corda to nie tylko okazja do demonstracji umiejętności, ale również moment wielkiej integracji społeczności capoeira. Uczestnicy z różnych grup spotykają się, aby celebrować wspólną pasję i podziwiać postępy swoich kolegów.  To moment, kiedy capoeirista może poczuć się częścią większej wspólnoty, doceniając wsparcie i inspirację płynące od innych osób ćwiczących. To także czas, kiedy mistrzowie mogą ocenić postępy uczniów i nadać im kolejne sznury, świadcząc tym samym o ich zaangażowaniu i wysiłku w treningach.

Festiwal Kultury Brazylijskiej – Open Silesia Capoeira Festival

W tym roku nasza grupa świętowała Batizado i Troca de Corda w Rudzie Śląskiej. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu UKS Capoeira Ruda Śląska oraz wsparciu sponsorów i partnerów, ten weekend na długo pozostanie w naszej pamięci.

Ponad 130 uczestników otrzymało swoje pierwsze oraz kolejne stopnie z rąk brazylijskich mistrzów w czasie festiwalu capoeira. Wyjątkowość tego wydarzenia podkreślił też fakt, iż mistrzowski stopień otrzymał nasz koordynator Rodrigo Pingo, który przyleciał do nas z Finlandii. Również wielu obecnych polskich instruktorów otrzymało kolejne stopnie, które świadczą o ich poziomie, rozwoju i zaangażowaniu.

Przez 3 dni wszyscy uczestnicy świętowali, jednocześnie ciężko trenując podczas warsztatów capoeira, pod okiem zagranicznych gości. Poznawali i uczyli się technik capoeira, jak również szlifowali swoje muzyczne umiejętności gry na brazylijskich instrumentach. Każdy mógł spróbować i poczuć brazylijski klimat, ponieważ część zajęć była otwarta dla ludzi spoza świata capoeira. Mogli oni wziąć udział w darmowych treningach dla dzieci oraz dorosłych. Mogli również zobaczyć na czym polega roda de capoeira, która odbyła się na Placu Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej (Nowy Bytom) oraz posłuchać prawdziwego brazylijskiego zespołu bębniarskiego – batucady, który napełnił wszystkich pozytywną energią.

Batizado i Troca de corda: Tradycja i Nowoczesność w Capoeira

Batizado i troca de corda to nie tylko tradycyjne ceremonie, ale także źródło inspiracji i motywacji dla trenujących na całym świecie. To momenty, kiedy tradycja spotyka się z nowoczesnością, a historia łączy się z przyszłością.

W świecie capoeira, batizado i troca de corda są nie tylko okazją do celebracji, ale także do refleksji nad własnymi celami i postępami. To czas, kiedy capoeirista może zatrzymać się na chwilę, spojrzeć wstecz na swoją drogę i z uśmiechem na twarzy patrzeć w przyszłość, gotowy na nowe wyzwania i sukcesy.

Wydarzenia te nie tylko umacniają więzi społeczne wśród uczestników, ale także przypominają o głębokim znaczeniu sztuki, kultury i tradycji. Dzięki nim capoeira nie tylko przetrwała przez wieki, ale także rozwija się i ewoluuje, nadal inspirując i fascynując kolejne pokolenia.

Tutaj prowadzimy zajęcia

Katowice

ul. Kilińskiego 17

Jaworzno

ul. Lipowa 24

Piekary Śląskie

ul. Skłodowskiej 108

Ruda Śląska

ul. Zamenhofa 12

Orzesze

ul. Rynek 22

Chrzanów

ul. Sądowa 4a

Siemianowice Śląskie

ul. Wyspiańskiego 5