Dla nas prowadzenie treningów capoeira jest nie tylko pracą, ale przede wszystkim pasją. Uwielbiamy sport, muzykę oraz kontakt z innymi ludźmi!
Jesteśmy trenerami z wieloletnim stażem trenerskim w capoeira i nie tylko. Capoeira to nasza praca i pasja. Wspólnie tworzymy kadrę polskiej grupy Arue Capoeira. Aktywnie uczestniczymy w wielu wydarzeniach w świecie capoeira rozwijając swoje umiejętności sportowe i trenerskie. Działamy i wspieramy się z innymi trenerami, aby jak najlepiej zadbać o rozwój naszych podopiecznych. Wymieniamy się doświadczeniem, pomocom i wspólnie trenujemy.
Jeżeli chcesz wejść do świata capoeira i poznać od kuchni tę brazylijską sztukę walki, nie zastanawiaj się, przyjdź na nasz trening.
W 1992 roku, w Brazylii, spotkało się pięć osób pełnych pasji i chęci rozwoju sztuki walki, jaką jest capoeira. Dzięki ich zapałowi, konsekwencji i zaangażowaniu, zrealizowali oni swoje marzenie – stworzyli prężnie rozwijającą się na całym świecie Grupę Aruê Capoeira. Mowa tu o Brazylijskich Mistrzach Capoeiry: Pingo, Tico, Galinha, Sandalha oraz Prancha.
Mistrzowie wspólnie działają i wspierają sekcje capoeira w wielu krajach na całym świecie.
Swoje treningi prowadzą w Madrycie, Hiszpanii i Brazylii, regularnie odwiedzając inne kraje. Każdy trener i uczeń może liczyć na cenne wsparcie ze strony Mistrzów, którzy chętnie dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą.
.
Swoją przygodę z capoeira rozpoczęła w 2006 roku, pod okiem pierwszego polskiego mistrza capoeira – Adama Faby w Katowickiej grupie UNICAR. Od 2009 roku zaczęła uczyć się stylu capoeira contemporanea w różnych grupach capoeira. Obecnie od kilku lat trenuje i prowadzi zajęcia pod logiem Arue Capoeira w Katowicach.
Zawodniczka i zwyciężczyni wielu zawodów capoeira.
Uczestniczka wielu warsztatów capoeira w Polsce, Europie i Brazylii, która ciągle rozwija swoje umiejętności na polu capoeira i nie tylko. Posiada uprawienia instruktora Sportu i Rekreacji Rruchowej ze specjalizacją samoobrona. Ukończyła studia podyplomowe z Treningu Mentalnego w Sporcie na AWF Katowice. Otrzymała również legitymację trenera AWF Katowice – przygotowania sprawnościowego dzieci i młodzieży.
W treningu dzieci skupia się na dobrej zabawie i rozwijaniu zdolności koordynacyjnych i społecznych. Swoje treningi uzupełnia o program stworzony z myślą o capoeira, bazujący na ćwiczeniach siłowych.Prowadzi również zajęcia ze strechingu online.
Z wykształcenia magister geografii, była geodetka, a obecnie trenerka. Miłośniczka sportu i podróży. Żona Elfo 😉
Elektronik z wykształcenia (programista systemów wbudowanych), sportowiec z zamiłowania, choć na początku się na to nie zanosiło. 😉 Pod koniec 2006 roku w zawitał na swój pierwszy trening w grupie capoeira UNICAR w Katowicach, gdzie trenował tradycyjną odmianę capoeira regional.
Zanim rozpoczął swoją przygodę z capoeirą próbował jeszcze swoich sił w judo, kung-fu, aikido oraz karate. Jednak dopiero capoeira okazała się tą sztuką walki której chciałby się poświęcić.
W 2010 roku rozpoczął swoją przygodę z capoeira contemporanha w pod okiem graduado Escritora. Wspólnie trenowali pod logiem grupy Nago, a później Iande. W roku 2015 ostatecznie przeszedł do grupy Arue capoeira, gdzie ćwiczy nadal. Podczas swojej podróży po Brazylii w 2018 roku, odebrał stopień Graduado z rąk 5 Mestre grupy Arue.
Podczas wieloletniej kariery uczestniczył w wielu warsztatach oraz zgrupowaniach gdzie poszerzał swoją wiedzę na temat kultury oraz technik capoeira. Udział w warsztatach pozwolił mu również w zdobyciu znacznego doświadczenia w różnorodnych typach jogo de capoeira. Dzięki temu, podczas zawodów tej sztuki walki, sięgał po najwyższe miejsca:
W 2015 roku podjął pierwsze kroki w celu rozpoczęcia drogi trenera, pomagając w prowadzeniu treningów instruktorom. W 2017 wraz z Piruetą rozpoczął prowadzenie Katowickiej sekcji Arue capoeira. Oprócz capoeira jest też fanem snowboardu. Przez rok próbował swoich sił w tańcach latynoamerykańskich tj. kizomba, bachata, salsa, ale ze względu na dużą liczbę treningów (głównie capoeiry), musiał z nich zrezygnować. Warto też dodać, że sport to nie jedyne jego zainteresowanie, bo jest też wielkim fanem słodkości. 🙂
W 2020 rok ukończył studia podyplomowe na AWF w Katowicach kierunek „Trener personalny”. Poznana wiedza umożliwiła mu połączenie treningów funkcjonalnych i siłowych z capoeira, aby jego podopiecznie mogli osiągać jeszcze lepsze efekty w sporcie i rekreacji.
Przez ponad dwadzieścia lat tańczył w Zespole Pieśni i Tańca poznając kultury i zwyczaje różnych zakątków świata (w tym Brazylii), by z dnia na dzień zamienić folklor na sztuki walki. Jako czterdziestolatek razem ze swoim 5 letnim synem w 2010 roku rozpoczął swoją przygodę z capoeira w Uczniowskim Klubie Sportowym Capoeira w Rudzie Śląskiej pod okiem swojego trenera Graduado Boxexa. Stał się żywym przykładem słów słynnego Mestre Pastinha: „Capoeira jest dla mężczyzn, kobiet i dzieci; jedyne osoby, które nie potrafią się jej nauczyć to te które nie chcą”
W grudniu 2015 roku wraz innymi sekcjami capoeira na śląsku dołączył do międzynarodowej grupy Arue Capoeira, gdzie pod jej logiem szlifuje swoje umiejętności w warsztatach i zgrupowaniach rozwijając, techniki i dokładniej poznając kulturę capoeira.
W 2019 roku podczas festiwalu kultury brazylijskiej w Jaworznie otrzymał stopień laranja e verde (Avancado). Abril posiada międzynarodową legitymację Instruktora Sztuk Walk – Martial Arts Instructor course.
Na co dzień magister ekonomii, pracodawca , specjalista ds bezpieczeństwa i higieny pracy, miłośnik sportów walki, narciarstwa. Szczęśliwy mąż i ojciec.
Od najmłodszych lat związany ze sztukami walki. Zaczynał od wschodnich stylów zdobywając pierwsze stopnie. Następnie osiągał pierwsze tytuły w zapasach. W 2003 roku rozpoczął treningi Capoeira.
Umiejętności zaczął rozwijać w grupie Oficina da Capoeira w Rudzie Śląskiej. W 2007 roku wraz ze swoją sekcją przeszedł do grupy Mundo Capoeira. Uczestniczył w wielu warsztatach Capoeira na terenie Polski a także Międzynarodowych Festiwalach Capoeira w Niemczech, Belgii i Hiszpanii.
W 2009 roku otrzymał uprawnienia instruktorskie, wydane przez AWF w Katowicach. Rozpoczął też swoje zaangażowanie w pracę na rzecz grupy. W tym okresie kształcił swoje umiejętności pod okiem brazylijskiego mistrza Mestre Dende.
W 2010 roku uczestniczył w warsztatach Grupo Capoeira Nagô w Wolfsburgu. Zainspirowany tym stylem gry rozpoczął swoją działalność w ramach Grupo Capoeira Nagô Polonia w Rudzie Śląskiej. W tym roku uzyskał też uprawnienia pedagogiczne pozwalające na pracę z dziećmi. Jednocześnie wraz z rodzicami uczniów zakłada Uczniowski Klub Sportowy Capoeira Ruda Śląska, jedno z pierwszych formalnych Stowarzyszeń Capoeira w Polsce.
W 2011 roku jest członkiem warsztatów dla instruktorów Capoeira Ecountro de Iande Capoeira w Hiszpanii. Jest też gościem Eventu grupy Origem da Bahia we Frankfurcie w Niemczech. Jego uczniowie otrzymują też pierwsze tytuły mistrzowskie w zawodach Capoeira.
W 2012 roku, podczas Open Silesia Capoeira Festival otrzymuje stopień Graduado. Dwójka jego wychowanków otrzymuje też najwyższe stopnie Capoeira w gradacji dziecięcej w Polsce.
W 2014 roku wraz z częścią swojej grupy rozpoczyna formację Batucada Ruda Śląska, tworząc muzykę brazylijską i organizując warsztaty i pokazy Samby brazylijskiej.
W 2015 roku otrzymuje kolejny stopień instruktorski – Monitor. Jednocześnie wraz z Instrutorem Louco, Instrutorem Virus oraz uczniami rozpocząć współtworzenie Międzynarodowej marki Capoeira Arue. W 2016 roku otrzymuje kolejny stopień instruktorski Graduado II (drugiego stopnia) włączający go jednocześnie w Międzynarodową Kadrę Arue Capoeira.
Jest instruktorem prowadzącym UKS Capoeira Ruda Śląska. Prywatnie szczęśliwy mąż, pedagog, nauczyciel j. angielskiego i edukacji wczesnoszkolnej, wychowawca w jednej ze szkół w Katowicach.
Swoją przygodę ze sportem rozpoczęła w wieku 4 lat od treningów gimnastyki – początkowo sportowej, a później skoków na ścieżce oraz akrobatyki. Odnosiła liczne sukcesy indywidualne i zespołowe w zawodach ogólnopolskich, a także międzynarodowych. Od dziecka pojawiała się również na treningach capoeira w UKS Capoeira Ruda Śląska, gdzie trenował jej starszy brat Graduado Boxexa.
Przez szereg lat trenowała w wielu grupach capoeira: Mundo Capoeira, Grupo Capoeira Nagô, Iande Capoeira oraz aktualnie Arue Capoeira. Brała udział w licznych ogólnopolskich warsztatach. Jest również medalistką ogólnopolskich zawodów Capoeira.
W 2019 roku podczas festiwalu kultury brazylijskiej w Jaworznie otrzymała stopień laranja e verde (Avancado). W tym samym roku uzyskała również tytuł Instruktora Sportu o specjalizacji Capoeira wydany przez Polską Akademię Kultury i Sportu.
Prywatnie szczęśliwa żona, zawodowo związana z logistyką oraz social media marketing.
Swoja przygodę z capoeira rozpoczął pod koniec 1999 roku wstępując do sekcji Adama Faby. W 2000 roku sekcja sformalizowała się jako pierwsza Polska grupa capoeira pod nazwą „Aguia Branca”, następnie przystąpiła do grupy Magia, by ostatecznie przekształcić się w capoeira UNICAR. Grupa ta specjalizuje się w capoeira Regional z Bahia (miasto i stan w Brazylii).
Podczas swojej kariery w grupie UNICAR jako jeden z najwyższych stopni w tej grupie, prowadził regularne zajęcia. Początkowo była to żorska sekcja tej grupy, kolejną sekcją były Gliwice.
Jako fan wszelkich sportów walki, uczęszczał również na zajęcia brazylijskiego jui jitsu oraz mieszanych sportów walki. W 2009 roku uzyskał uprawnienia instruktora samoobrony, wydaną przez Ministra Sportu i Turystyki.
W 2010 roku wraz z kilkoma instruktorami ze Śląska, postanowił rozpocząć treningi stylu contemporanha w grupie capoeira Nago. Treningi prowadził jeszcze pod logiem grupy Iande, by ostatecznie ostatecznie przystąpić do grupy swojego przyjaciela, a obecnie również koordynatora polskiej części grupy Arue Capoeira. Podczas swojej całej kariery był uczestnikiem wielu szkoleń oraz warsztatów, na których pełnił rolę zarówno ucznia, jak i trenera. Organizator pierwszych dwóch edycji festiwalu capoeira w Katowicach oraz Batizado e Troca de corda w Gliwicach (ceremonia nadania stopni). Jako nauczyciel wychował już wielu uczniów, którzy obecnie prowadzą również swoje sekcje, rozwijając nowe pokolenie capoeirstów.
Prywatnie Virus jest szczęśliwym mężem oraz ojcem dwóch córek. Jest również właścicielem prężnie działającej firmie remontowej. Mistrz pożerania pizzy.
Pierwszy trening capoeira odwiedził w roku 1996, wtedy jeszcze nie za bardzo rozumiejąc o co chodzi, zniechęcając się po dwóch podejściach. Dopiero 3 lata później oglądając ONLY THE STRONG oraz zachęcony przez wujka, który trenował od samego początku capoeira, poszedł na treningi. Odbywały się one w Katowicach przy ulicy Mickiewicza, pod szyldem grupy Aguia Branca. W tych czasach uczestniczył w obozie capoeira nad morzem. Wraz z biegiem lat postanowił wraz za kolegami (Ferreiro, Folgado, Coma) dołączyć do grupy Porto De Minas, gdzie rozpoczął treningi pod okiem Ferreiro. Było to tym bardziej fascynujące, że jego decyzja była inspirowana obejrzanym wówczas filmem „Capoeira na ulicach Brazylii”, który był właśnie o tej grupie. Pod jej szyldem, uzyskał pierwszą corda branca-laranja. Grupa zmieniła barwy na Oficina Da Capoeira, a póżniej na Mundo Capoeira. Pod szyldami tych grup ćwiczyłem do roku 2009, w tym czasie brał udział we wszystkich warsztatach organizowanych przez grupę, oraz w kilku Troca de Cordas, jak również prowadził sekcje w Rudzie Śląskiej i Wiśle. W roku 2008 otrzymał stopień Monitor.
W 2009 roku, z przyczyn nie do końca wyjaśnionych zakończyła się jego praca w grupie, i na kilka lat przygoda z Capoeira. Pięć lat później postanowił wrócić na treningi i udać się do Rudy Śląskiej, do swojej byłej sekcji. Postanowił przyłączyć się do sekcji, którą prowadzi Graduado Boxexa, wówczas pod logiem Grupo Capoeira Nago. Uczestniczył w warsztatach w Niemczech (Wolfsburg), po których oficjalnie przyłączył się do grupy, oraz w Troca De Cordas w Polsce gdzie otrzymałem corda Azul. Po jakimś czasie Nago w Polsce zmieniło barwy na Iande, gdzie otrzymał corda Laranja-Verde. W roku 2016, otrzymał stopień Graduado w grupie Arue Capoeira. Niestety, zdrowie nie pozwoliło mu kontynuować treningów. Musiał je przerwać w oczekiwaniu na operacje stawu biodrowego. Po długiej rekonwalescencji w roku 2018 w pełni sił wraca do ćwiczeń, by prowadzić dziecięcą grupę w Będzińskim studiu tańca.
Trenuje capoeira od 2012 roku. Rozpoczął swoją przygodę w Jaworznickiej sekcji w grupie Iande Capoeira, pod okiem ówczesnego trenera.. Od 2015 roku jego mentorem był Formado Carteiro, z którym trenował pod logiem Aruê. W 2019 roku otrzymał najwyższy stopień uczniowski – avancado a w 2023 stopień Graduado. Jest zaangażowany w rozwój sekcji i uczniów w Siemianowicach Śląskich, Jaworzni i Orzeszu. Prowadzi treningi dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Ciągle się rozwija uczestnicząc aktywnie w warsztatach i treningach. Prócz Capoeira, interesuje się także motoryzacją.
Graduado Louco. Ukończył technikum elektromechaniczne oraz studia licencjackie z administracji publicznej – profil wykształcenia finalnie nie pokrył się jednak z zainteresowaniami Pasjonat i propagator zdrowego i aktywnego stylu życia oraz rozwoju osobistego i mentalnego.
Treningi capoeira rozpoczął pod koniec 2001 roku w katowickiej sekcji capoeiry tradycyjnej ówczesnej grupo Magia (obecnie grupo Unicar). Uczestniczył we wszystkich Batizados oraz wielu warsztatach szkoleniowych tej grupy.
Od najmłodszych lat ciągnęło go w kierunku sportu, aktywności fizycznej i muzyki. Jako dziecko poszukiwał wzorców i inspiracji między innymi w tańcu, akrobatyce, break dance oraz karate kyokushin i treningach kulturystycznych. Po wielu próbach odnalezienia swej drogi rozwoju sportowego i zafascynowany filmem „Tylko Dla Najlepszych” uznał, iż Capoeira posiada wszystko czego szukał. Postanowił rozpocząć regularne zgłębianie tajników tej sztuki walki. Nieprzerwanie, regularnie utrzymuje formę fizyczną treningami siłowni własną masą ciała.
W roku 2005 po raz pierwszy zetknął się z capoeira moderna ( nowoczesną) i od tego czasu fascynacja nowoczesną capoeira wzrastała, co skutkowało powolną zmianą stylu i chęcią rozwoju sportowego. Od 2007 roku, poszukując dodatkowej motywacji kontaktował się i uczestniczył w wielu treningach oraz warsztatach szkoleniowych innych grup w Polsce i za granicą.
Posiadacz stopnia Instruktora Rekreacji Ruchowej o specjalności samoobrona, wydanej przez Ministra Sportu i Turystyki.
Prowadzenie własnej działalności szkoleniowej rozpoczął w Dąbrowie Górniczej w 2005 roku po uzyskaniu stopnia Instruktorskiego w grupie Unicar – graduado. Od samego początku działalności szkoleniowej stawia na wszechstronny rozwój swoich adeptów. Stawia na równi pracę fizyczną z pracą mentalną. Szuka inspiracji i sprawdzonych metod szkoleniowych zaczerpniętych z innych sportów oraz sztuk i systemów walki. Wyznaje zasadę, że sport to znakomite narzędzie wychowawcze i edukacyjne, które zmienia nie tylko ciało ale kształtuje i rozwija umysł.
Obecnie należy do międzynarodowej kadry instruktorskiej Aruê Capoeira pod koordynacją Professora Rodrigo Pingo a w wolnych chwilach poszerza wiedzę i umiejętności w dziedzinie nowoczesnych technologii, marketingu oraz świadomego i spełnionego życia.
Swoją przygodę z Capoeira zacząłem od treningów u obecnego mestre grupy Unicar Sem Memoria. Z różnych powodów nie do końca zależnych ode mnie musiałem zrezygnować z trenowania Capoeira w grupie Aguila branca.
Kilka lat później wraz z dwójką znajomych (Ovelho i Mariposa) postanowiłem wznowić treningi. Niestety a może i „stety” sformalizowanej grupy gdzieś w okolicy już nie było. W pewnym sensie capoeira kojarzyła się nam z elementami akrobatycznymi stad spotkania na kąpielisku Balaton w Trzebini.
Zainteresowanie capoeira pod przykrywką akrobatyki było tak duże, , że po pewnym czasie zorganizowałem wraz z przyjacielem sekcje Oficina da Capoeira w Trzebini. Po około pół roku zacząłem ją z nim prowadzić sam bacznie szkoląc się pod okiem wówczas monitor Ferreiro w Sosnowcu. Grupa rozrosla się aż na 4 sekcje gdzie stałe trenujących uczniów bylo ponad 110. Trzebinia i Chrzanów były prowadzone przez Ovelho, natomiast sam prowadziłem sekcje w Libiążu oraz Chełmku.
Zaprzestanie nauki oraz zmiana trybu życiowego na prace sezonowe związane z kamieniarstwem zmusiły mnie do zaprzestania trenowania na długie lata. Po wielu latach przerwy oraz zmianie pracy na taką, która ma bardziej normowane godziny pracy powróciłem do sekcji Jaworzno i tam spotkał dawnego znajomego Peloquero, obecnie Carteiro, z którym trenowalem razem pod okiem Ferreiro.
Uczestniczyłem w wielu warsztatach grupowych, również zagranicznych (Irlandia, Belgia). Propagowałem Capoeira ponad podziałami grupowymi. W życiu prywatnym zajmowałem się przedstawicielstwem handlowym oraz kamieniarstwem.
W lutym 2022 postanowiłem wrócić do treningów oraz zarazić pasją córkę Milenę. Podczas zgrupowania w Chełmku otrzymałem stopień estagiario i dostosowuje się do stylu oraz filozofii grupy. Od września 2022 otworzyłem sekcje Arue Capoeira Chrzanów.